Genel

Televizyon da sizi izleyecek!

İngiliz devlet televizyonu BBC’nin Crowd Emotion isimli bir şirket tarafından geliştirilen ve televizyonların da izleyicileri “izlemesini” mümkün kılan yeni bir teknolojiyi internet sitesi üzerinden denemeye başladığı .

yeni teknolojinin kameralar kullanarak izleyen ya da bir websitesini inceleyen kişilerin mimiklerini ve gösterdikleri duygusal tepkileri kayda alıp analiz ettiği belirtildi.

Saniyede bir kez yüz hareketlerini kayda alan bu yeni cihazın insanların televizyon programlarına verdiği “” tepkileri inceleme imkanı sunduğu belirtildi.

Beyin dalgalarıyla kontrol edilen robot 

İngiliz Independent gazetesi konuyla ilgili haberinde CrowdEmotion’ın BBC Worldwide uzun süredir iş birliği yapmakta olduğunu belirtti.

Haberde, BBC’nin uluslararası internet sitesindeki reklamların kullanıcılara etkili bir biçimde ulaşıp ulaşmadığının ölçülebilmesi için 5 bin kişi üzerinde bu teknoloji kullanılarak yapılan deneyin oldukça başarılı olduğu belirtildi.

CrowdEmotion ile BBC’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir başka online deneyde ise bilgisayarlarının kamerasını açtıktan sonra internet sitesi üzerinden 200 deneğin tepkilerinin ölçüldüğü açıklandı.

BBC yetkilileri gelecekte yapılacak deneylerin yayınlanan programları şekillendirmeyeceğini, ancak izleyicileri “sevecekleri” programlara yönlendirmek için kullanılacağını söyledi.

Yeni nesil cihazlar üzerinde bulunan sensörler hayata da etki ediyor

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı