Sağlık

Sebepsiz yere gülme beyin tümörü habercisi olabilir

Memorial Kayseri Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümünden Doç. Dr. Cüneyt Göçmez, beyin tümörleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Göçmez, , vücut anatomisinde olmaması gereken yerde oluşan doku ya da bir dokunun kontrolsüz büyümesidir. Beyin tümörleri, beyin içindeki hücrelerde oluşabildiği gibi beyne başka bölgeden de sıçrayabilmektedir. Yapılan araştırmalarda beynin kendi hücrelerinde oluşan tümörler, iyi huylu (benign) ya da kötü huylu (malign) olabilmektedir. Beyin tümörleri, her yaş grubundan insanda görülebilmektedir. Toplumda 100 bin kişiden 3-5’inde teşhis edilen beyin tümörlerine erkeklerde daha sık rastlanmaktadır” dedi.

Kişi kendi kendine kahkaha atmaya başlıyorsa dikkat

Beyin tümörlerinin bilinenin aksine her zaman baş ağrısı ortaya çıkmadığını belirten Dr.Cüneyt Göçmez, “Bu tümörler bazen az bilinen belirtilerle kendini gösterebilir. Beklenmeyen ve ilginç belirtisi ise sebepsiz gülme ataklarıdır. Hasta, dışardan bir etki olmadan ve durup dururken kahkaha şeklinde güler. Diğer belirtileri ise depresyon, halüsinasyonlar, çift görme, vücudun bir tarafında ya da karıncalanma, güç kaybı hatta ‘’ denilen sadeceayak bileğinin altında güç kaybıdır. Hafif bir baş dönmesi ve yürürken sendeleme bile tümörün habercisi olabilmektedir” dedi.

Tümörün bulunduğu yer önemli

Tüm bu belirtilerin tümörün beyinde bulunduğu yerle ilişkili olduğunu kaydedenDr. Göçmez, adı verilen kol ve bacağın beyinde hareketini sağlayan bölgede bir tümör söz konusu ise ile uyuşma olabilmektedir. Duyularla ilgili bölgedeki tümör de ve uyuşma ile kendini belli edebilir. Başın arka kısmındaki tümörler ise görme kayıplarına ve bozukluklarına neden olmaktadır. Tümörlerin teşhis edilmesinde öncelikli teknik ’dır. Ancak tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığı patoloji sonucuna belirlenir” dedi.

İHA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı