Genel

Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı

’un intihara karşı önlem ve psikolojik destek amacıyla başlattığı çalışmayı test etmek isteyen bir kullanıcı tutuklandı ve üç gün boyunca akıl hastanesinde kaldı.

Facebook geçtiğimiz Şubat ayında kullanıcılarının olası intihar girişimlerini engellemek için başlattığı programı genişletmiş, intihar üzerine paylaşım yapan üyeler için yeni alternatifler üretmeye başlamıştı. çalışmaların gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak eden bir Facebook kullanıcısı ise bir intihar girişiminde bulunmuş. ise Amerikalı kullanıcı için hüsran olmuş.

48 yaşındaki Facebook üyesi Shane Tusch, BBC’nin verdiği bilgilere kendini Golden Gate köprüsünde asacağını site üzerinden duyurmuş ve medya devinin bu mesajı ağ içerisinde bulup bulamayacağını test etmek istemiş. Paylaşımı şirketten önce fark eden bir başka kullanıcı isedurumu hemen polise bildirmiş. Tusch’ın yaptığı testin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyleyen polis ise ismi kısa süre içerisinde evinden alarak tutuklamış.

facebook

Facebook durumdan haberdar olunca Shane Tusch’ın profilini sistemden silerken, kullanıcının aslında suç işlediğini açıkladı. ABD’li Facebook kullanıcısı kendisine önerilen ve prosedür gereği olan psikolojik destek teklifini geri çevirince tutukluluğuna devam karar verilirken, neredeyse 3 gün boyunca bir psikiyatri merkezinde kapalı kaldı.

 

 Facebook Cinsiyet Seçiminde Özgürlük

 

Serbest bırakıldıktan sonra açıklama yapan isim sosyal medya mecrasınınaslında kullanıcısını korumadığını, direkt olarak polisin işin içine girdiğinde benzeri sıkıntılar yaşanabileceğini ve asıl desteğin kişinin ailesinden gelmesi gerektiğini söyledi. Facebook ise şimdilik uyguladığı prosedüründoğru olduğunda diretiyor ve koruma amaçlı olarak polis ile ortak çalışmaya devam edeceklerini belirtiyor.

 Facebook’un koruma programı sizce işe yarar mı?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı