Reklam
Reklam

Obezite Ameliyatı Olmak İsteyenler Daha Fazla Yemek Yiyor

OBEZİTE AMELİYATI OLMAK İSTEYENLER DAHA FAZLA YEMEK YİYOR – Obezite ameliyatlarının yaygınlaşmasıyla henüz ameliyat gerektirmeyenler kolay yolu seçiyor, daha..

Obezite Ameliyatı Olmak İsteyenler Daha Fazla Yemek Yiyor
Reklam

Obezite ameliyatlarının yaygınlaşması beraberinde olumsuzlukları da getirdi. Henüz ameliyat gerektirmeyenler kolay yolu seçiyor, daha fazla yiyerek ameliyat için gerekli kiloya ulaşmaya çalışıyor. Ancak uzmanlar, ameliyatın en son tercih olması gerektiği konusunda uyarıyor.

Obezite ameliyatlarında hedefin; Beden Kitle İndeksi (BKİ) 30-35 üstü yani, morbid (ölümcül) obezler olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Lice, BKİ’nin 30’un altında olanlara ameliyat gerekmediğine vurgu yaptı. Diyetisyen eşliğinde yapılacak sıkı diyetle ve sporla ideal kiloya ulaşılabileceğini aktaran Lice, “Aksi halde kilo daha fazla artacak ve bu kiloları vermek zorlaşacak. Ameliyat en son tercih olmalı” dedi

Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan yanlışlara ve cerrahi yöntemlere değinen Lice, obezite cerrahisinde birden çok yöntemin uygulanabildiğini söyledi, bu ameliyatların kolay bir çözüm olarak görüldüğünü ancak bu algının yanlış olduğunu vurguladı.

FAZLA KİLOLULARIN YANLIŞ EĞİLİMİ

Bu nedenle beden kitle indeksi 30’un altında olan hastaların da ameliyat olmak istediğini dile getiren Lice, önemli bir riske parmak bastı: “Doktoru ameliyatı uygun görmeyen hastalar, ameliyat için gerekli ağırlığa ulaşmak için daha fazla kilo almaya çalışıyorlar. Yani ‘bol bol yiyip ameliyat için istenen kiloya ulaşacağım’ diyen hastalarımız var. Kolaya kaçmak istiyorlar. Çünkü 2 saatlik ameliyatla hayatlarının değişeceğini düşünüyorlar. Bu doğru değil. Bizim için olduğu gibi hastalarımız için de cerrahi operasyon en son tercih olmalı. Biz onları ikna edip diyetisyenimize gönderiyoruz.”

AMELİYATIN GERİ DÖNÜŞÜ YOK

“Sonuçta geri dönüşümsüz bir iş yapıyorsunuz. Mide bir tüp halini alıyor ve eski haline gelmiyor” diyen Lice şöyle devam etti: “Sırf fit görünmek için bu doğru bir yaklaşım değil. Amacımız bir insanı fit göstermek değil, sağlıklı hale getirmek ve oluşabilecek hastalıkları engellemek. Dolayısıyla beden kitle indeksi 30’un üzerine çıktığı anda bu hastalar için alarm olmalı. Yol yakınken spor, diyet yaparak veya yediklerime dikkat ederek hemen BKİ’ini 30’un altına düşürülmeli. Aksi halde kilo daha fazla artacak ve bu kiloları vermek zorlaşacak.”

OBEZİTE CERRAHİSİNDE BİRÇOK TEKNİK KULLANILIYOR

Obezite cerrahisinde mide bandı (gastrik band), gastric bypass, duodenal switch, ileal interpozisyon ve sleeve gastrektomi (tüp mide) gibi yöntemlerin uygulandığını söyleyen Dr. Lice, sleeve gastrektominin de bunlardan biri olduğunu söyledi.
“Sleeve gastrektomi bu yöntemlerin içinde en hafifi ve riski en az olanıdır” diye konuşan Lice, yöntemin başarısının yüzde 80 ile diğer obezite ameliyatlarına yakın olduğunu, yaklaşık 15 yıldır uygulandığını ve güvenilirliğinin kanıtlandığını ifade etti.

BİR AYDA 15 KİLO

Bu ameliyatta komplikasyon riskinin yüzde 2’nin altında olduğunu söyleyen Op. Dr. Lice, “Operasyonda midenin sadece büyük kısmını çıkarıyoruz. Kullanılan cihazlar çok pahalı ve maliyet yüksek olduğu için ameliyat 20 ile 30 bin lira arasında değişiyor. Ameliyat sonrasında daha kısa sürede hastalar beslenmeye başlıyor. Bir ay sıvıyla beslendikten sonra katı gıdaya geçiyoruz. Bu bir aylık sürede hasta yaklaşık 15 kilo veriyor” diye konuştu.

BU DİYET KİLO VERDİRİYOR

Dr. Lice, sağlıklı şekilde kilo vermek ve verilen kiloyu korumak için yapılması gerekenleri ise şöyle özetledi: “Genel olarak kalori girdisini azaltmak ve yemeği güne yaymak. Yani yarımşar porsiyondan günde 5-6 öğün yemek yemeli. Sabah kalktığında bir kibrit kutusu kadar peynir, iki zeytin ve yanında bol sebze. Bir dilim de ince ekmek. Beraberinde sabah saat 10’da bir elma. Saat 12’de ızgarada tavuk, yanında bol yeşillik. Yaklaşık 4 saat sonra bir kase çorba. Akşam da öğlene benzer yemekler tercih edilmeli. Gece 10 gibi de çok kalorili olmayan biraz meyve tüketilebilir. Alkol boş ve iyi bir kalori. Ondan uzak durmalı. Uzun yürüyüşler yapmalı. Bunlar yapıldığı takdirde gayet güzel kilo verilebilir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ