Reklam
Reklam

Klipsli ETS yöntemi ile terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terlemenin başka bir hastalığın bulunmadığı durumlarda sempatik sinirlerin aşırı çalışması sonucu oluşan bir rahatsızl…

Klipsli ETS yöntemi ile terleme nasıl tedavi edilir?
Reklam

Aşırı terlemenin başka bir hastalığın bulunmadığı durumlarda sempatik sinirlerin aşırı çalışması sonucu oluşan bir rahatsızlık.  Bu sorunun çözülmesi için sempatik sinirlere uygulanan ameliyata ise sempatektomi denir. ETS (Endoskopikn Torakal Sempatektomi) kapalı yöntemle yapılır. Normal ETS ameliyatında sinir kesilir veya yakılır. Klipsli ETS yönteminde ise 5 mm ölçüsünde titanyum klipsle yerleştirilir.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

15 ve 45 yaş arasındaki hastalara yapılan bu ameliyat losyon, botoks gibi yöntemlerin faydalı olmadığı ve cerrahi müdahaleye uygun olan hastalarda uygulanır. Uygulanma aşamasında hastanın akciğerlerine tüp takılmaz, hava kalması, kanama gibi sorunlar meydana gelmez.

 

VÜCUDUN HER BÖLGESİNE UYGULANAMAZ

Ameliyat sonrasında vücudun geri kalan kısımları terlemeye devam eder. Kesilen terleme ihtiyacı diğer bölgelerden karşılanır. Etkisi ameliyat bittiği an başlar. Yöntem sadece yüz, el, koltuk altı ve ayak bölgelerine uygulanır.

 

AMELİYATTAN SONRA NE OLUR?

Estetik bir operasyon olan Klipsli ETS yöntemi sonrasında belli belirsiz küçük bir iz kalır. Ameliyattan sonra birkaç saat ağrı olabilir. Hasta 1-2 gün sonra günlük hayatına devam edebilir, dikişleri alındıktan sonra spor ve ağır işler yapabilir.

 

TİTANYUM KLİPSLERİN ZARARI YOK

Titanyum klipslerin vücuda herhangi bir zararı olmaz. Yapıları nedeniyle sabit dururlar. Ameliyat yapılan yerlerde terlemenin durması sebebiyle, refleks olarak vücudun başka bölgelerinde terleme çok şiddetlenirse ve kişi memnun olmazsa klipsler alınabilir. Alındıktan donra hasta 6-7 ay içinde eski haline döner. Bu yöntemde el, yüz, koltuk altı terlemesinde başarı oranı yüzde 90’ın üzerindeyken ayak terlemesinde başarı oranı yüzde 50’dir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ