Sağlık

Klipsli ETS yöntemi ile terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terlemenin başka bir hastalığın bulunmadığı durumlarda sempatik sinirlerin aşırı çalışması sonucu oluşan bir rahatsızlık.  sorunun çözülmesi için sempatik sinirlere uygulanan ameliyata ise sempatektomi denir. ETS (Endoskopikn Torakal Sempatektomi) kapalı yöntemle yapılır. Normal ETS ameliyatında sinir kesilir veya yakılır. ETS yönteminde ise 5 mm ölçüsünde titanyum klipsle yerleştirilir.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

15 ve 45 yaş arasındaki hastalara yapılan bu ameliyat losyon, botoks gibi yöntemlerin faydalı olmadığı ve cerrahi müdahaleye uygun olan hastalarda uygulanır. Uygulanma aşamasında hastanın akciğerlerine tüp takılmaz, hava kalması, kanama gibi sorunlar meydana gelmez.

 

VÜCUDUN HER BÖLGESİNE UYGULANAMAZ

Ameliyat sonrasında vücudun geri kalan kısımları terlemeye devam eder. Kesilen ihtiyacı diğer bölgelerden karşılanır. Etkisi ameliyat bittiği an başlar. Yöntem sadece yüz, el, koltuk altı ve ayak bölgelerine uygulanır.

 

AMELİYATTAN SONRA OLUR?

Estetik bir operasyon olan Klipsli ETS yöntemi sonrasında belli belirsiz küçük bir iz kalır. Ameliyattan sonra birkaç saat ağrı olabilir. Hasta 1-2 gün sonra günlük hayatına devam edebilir, dikişleri alındıktan sonra spor ve ağır işler yapabilir.

 

TİTANYUM KLİPSLERİN ZARARI

Titanyum klipslerin vücuda herhangi bir zararı olmaz. Yapıları nedeniyle sabit dururlar. Ameliyat yapılan yerlerde terlemenin durması sebebiyle, refleks olarak vücudun başka bölgelerinde terleme çok şiddetlenirse ve kişi memnun olmazsa klipsler alınabilir. Alındıktan donra hasta 6-7 ay içinde haline döner. Bu yöntemde el, yüz, koltuk altı terlemesinde başarı oranı yüzde 90’ın üzerindeyken ayak terlemesinde başarı oranı yüzde 50’dir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı