Yaşam

Kadınların beli kalınlaştı ayakları büyüdü

Estetik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, geçmişten günümüze kadınlarda hızlı bir değişim olduğunu ifade etti ve “Zaman hızla geçerken değişim ve dönüşüm de kaçınılmaz oldu. Kadınlar 1950’li yıllardan beri kimlikleri yanında fiziksel olarak da ciddi değişimler yaşadı. Bilim araştırmalarla kadının değişim sürecini gözler önüne seriyor.” dedi.

Boy ortalaması uzadı

Op. Dr. Bayraktaroğlu kadınların boylarının uzadığını söyleyerek: “Kadınlar 1950’li yıllardan yana boy attı. Yaklaşık 158 cm olan , şimdilerde 164 cm oldu. Her nesil bir öncekinden daha uzun olmaya başladı ve boy uzaması devam ediyor” dedi.

Bel kalınlaştı

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu araştırmaların kadınların geçmişe daha kilolu olduğunu gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Yüzyıl öncesine göre 3 kiloluk bir fazlalık var. Ayrıca, göğüs ölçüleri büyüyen kadınların belleri kalınlaştı. Bel çevresi ortalaması 68 cm’den 86 cm’e çıktı. Bunu korse kullanımının bırakılmasına bağlayabiliriz. ve modern hayatın kadını daha az harekete mahkum etmesi de etkenler arasında yer alıyor.”

Ayaklar büyüdü

Güzelliğin bir diğer ölçütü olan küçük ise giderek tarihe karışıyor. Op. Dr. Bayraktaroğlu, “Kadınların ayakları da belirgin biçimde büyüdü. Eskiden bir kadın ortalama 36 numara giyerken artık 38,5 numara giyiyor. Ayakkabıların daha rahat biçimli olması beraberinde ayak kalıbının genişlemesini getiriyor.” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı