Moda

İdeal topuk boyutu kaç santim olmalı?

Uzm. Dr. Bülent Akdemir, ayak sağlığı ilgili yaptığı açıklamada, insanların yaklaşık yüzde 30’unda ayak sağlığı ilgili sıkıntılar oluşabildiğini dile getirdi.

Ayak sorunlarının günlük yaşamda geçmeyen ayak ağrılarına sebep olduğunu belirten Uzm. Dr. Akdemir, “Çoğu insan durumu ‘ayakkabı vurdu’ olarak algılar. Evet, durumun ayakkabıyla da bir ilgisi var, ancak daha çok ayak yapısıyla ilgili bir durum. Ayakkabılar genellikle standart üretime sahiptirler. durumun ayakkabının maliyetiyle de alakası yoktur. Bazen daha uygun fiyatlı ayakkabılar, pahalı ayakkabılara daha rahat olabilir. demin de ifade ettiğimiz ayak yapısı ile ilgili. Yani markadan bağımsız bir durum . Ayakkabı almadan önce iyice denemek gerekir. Ancak tüm bunlara rağmen ayak ağrılara devam ederse muayene gerekmektedir” dedi.

Pedogramla ayak yapınızı belirleyin

Ayak muayenesinde teknolojiden faydalanmanın olumlu olacağını söyleyen Uzm. Dr. Akdemir, “Burada pedogram dediğimiz özel bir testle hastalarımıza yardımcı oluyoruz. Pedogram, bilgisayar destekli bir yazılım programı. Kişinin boyuna, ağırlığına uygun ayak yapısını ölçmeye yarıyor bu test. Bu test, hastaya özel bir tabanlık yapılmasını sağlıyor. Bu tabanlıklar, kişiye özel test sonucu belirlendiği için piyasada bulabileceği bir tabanlık değil. Tabanlığın da özel olarak yaptırılması gerekiyor. Kişi, ayakkabısını bu yaptırmış olduğu tabanlıkla kullanırsa, belli bir rahatlığa kavuşacaktır ve ağrıları da bununla doğru orantılı olarak azalacaktır” şeklinde konuştu.

Sürekli topuklu ayakkabı bedenin şeklini bozar

Topuklu ayakkabı kullanan kadınlara da uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Akdemir, özel günler harici topuklu ayakkabı giymenin pek de sağlıklı olmadığına dikkat çekerek, “Genellikle bizim önerdiğimiz ideal yüksekliği, 2,5- 3 santimetredir. Sürekli topuklu ayakkabı giyildiğinde, belde kamburlaşmalar olabiliyor.

Yüksek topuk giyildiği zaman, insan dengesi bozulduğu için, vücut önde eğik durumda bir pozisyon oluşuyor. Bu da beldeki ağrıyı arttırıyor. Kaslarda ağrıyı artırıyor. Daha erken kamburlaşmalara neden oluyor. Kalça ve dizdeki kireçlenmelerin daha hızlı bir şekilde gelişmesine neden oluyor. Kronik hastalık olarak, bizim dediğimiz gibi kireçlenmeler falan ortaya çıkıyor. Örneğin, ayak bileğinde, belde, dizde, normal bir insandaki kireçlenme ihtimali, daha uzun bir zaman gerektirirken, yüksek topuklu ayakkabı giyildiği zaman, bu daha erken meydana geliyor” ifadelerini kaydetti.

KAYNAK : http://www.haber7.com/kadin/haber/1896411-ideal-topuk--kac--olmali?wr=1

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı