Reklam
Reklam

Eyüp’teki turşu festivalinden renkli görüntüler

Kemerburgaz turşusunun tanıtılması ve markalaşması yönünde Kemerburgaz esnafı ile birlikte önemli çalışmalar yürüten Eyüp Beled…

Eyüp’teki turşu festivalinden renkli görüntüler
Reklam

Kemerburgaz turşusunun tanıtılması ve markalaşması yönünde Kemerburgaz esnafı ile birlikte önemli çalışmalar yürüten Eyüp Belediyesi, bu doyumsuz lezzeti İstanbullularla buluşturdu. Yüzyıldan fazla bir süredir Kemerburgaz’da üretilen ve satışı yapılan lezzetli turşuların sergilendiği ve ikram edildiği festivale, vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Kemerburgaz’da düzenlenen festivalde yöresel halk dansları ekibi ve ünlü sanatçı Arif Şentürk’te sahne aldı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da katıldığı festivalde vatandaşlara turşunun yanı sıra kuru fasulye ve pilav da ikram edildi.

BAŞKAN AYDIN, “UNUTULAN DEĞERLERİ HATIRLIYORUZ”


Festival’de kendisine ikram edilen turşuları tadan Başkan Aydın, Kemerburgaz turşu festivalinin renkli olduğunu ifade ederek, “Eyüp’ün çok renkli bir ilçesi olan Kemerburgaz Eyüp’ün unutulan kaybolan tüm değerlerini yeniden yaşatmak istiyoruz demiştik. Bu anlamda birçok çalışmamız var. Kemerburgaz bizim çok eski bir yerleşim yerimiz. Bostanlıkları ile sebzelikleri ile meyveleri ve turşusu ile meşhur. Kemerburgaz turşusu da kaybolan ve unutulan bir değerimiz. Diğer değerlerimiz gibi bu değerimizi de yeniden hatırlayalım nesillerimize aktaralım bu değerimizi de yeniden hatırlayalım istedik. Bu konuda halkımıza söz vermiştik hem bu sözümüzü tutuyoruz hem de unutulan değerlerimizi böyle festivaller ile hatırlıyoruz. Festival sayesinde birlik beraberliğimiz artıyor değerlerimiz de ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Kemerburgaz’da ilk kez böyle bir festival düzenlendiğini belirten Kemerburgaz sakinleri de, bu önemli ve önemli olduğu kadar eğlenceli etkinlik için Başkan Aydın’a teşekkür ettiler.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ