Reklam
Reklam

Dünya Sağlık Örgütü olağanüstü komite yapacak

Chan: “Zika virüsü nedeniyle olağanüstü komite toplantısı yapma kararı aldım. Komite, Cenevre’de 1 Şubat tarihinde bir araya gelece…

Dünya Sağlık Örgütü olağanüstü komite yapacak
Reklam

Chan: “Zika virüsü nedeniyle olağanüstü komite toplantısı yapma kararı aldım. Komite, Cenevre’de 1 Şubat tarihinde bir araya gelecek. Zika virüsü, Amerika kıtasında yayılmaya devam ediyor. Bugün itibarıyla 23 ülke ve bölgede vakalar tespit edildi. Alarm düzeyi üst seviyede.” dedi.    

5 soruda Zika virüsü

VİRÜS HAKKINDA ÇOK FAZLA BİLGİ YOK

 

Chan, Cenevre’deki DSÖ Genel Merkezi’nde, Zika virüsüyle ilgili gelişmeler hakkında toplantı düzenledi.      

Virüs hakkında çok fazla bilgilerinin olmadığını belirten Chan, şunları kaydetti: “Zika virüsü Amerika kıtasında yayılmaya devam ediyor. Bugün itibarıyla 23 ülke ve bölgede vakalar tespit edildi. Alarm düzeyi üst seviyede. Endişe düzeyi, belirsizlik düzeyi kadar yüksek. Zika virüsü nedeniyle olağanüstü komite toplantısı yapma kararı aldım. Komite, Cenevre’de 1 Şubat tarihinde bir araya gelecek.”  

VİRÜSÜ ALAN BİRİSİ NE KADAR ZAMAN SONRA HAMİLE KALIRSA BEBEĞE ZARAR VERMEZ?   

Zika virüsü ile alakalı önemli sorulardan bir tanesi de Zika virüsünü alan bir kadın ne kadar zaman sonra hamile kalırsa virüsün bebeği kötü etkilemediği?

Emsey Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Güler Delibalta bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Hamilelik döneminde ve doğum esnasında bebeğe bulaş olabilir. Enfekte annelerin bebeklerinde mikrosefali (bebeğin kafasının belirgin şekilde küçük olması) olarak adlandırılan doğumsal anomali görülme sıklığının arttığını biliyoruz. Zika virüsü yaklaşık 1 hafta süreyle kişilerin kan dolaşımında kalır, bu nedenle geçirilmiş enfeksiyon gelecekteki gebelikler için risk teşkil etmez.”

BAZI KİŞİLER FARKINA BİLE VARMAYABİLİR

Dr. Güler Delibalta, virüsle ilgili ayrıca şu bilgileri verdi: 

Zika virüsü insanlara Aedes türü sivrisineklerin ısırığı ile bulaşır, en yaygın belirtileri yüksek ateş, döküntü, eklem ağrısı ve konjonktivittir. Birkaç gün ile birkaç hafta süren semptomlar görülür ve genellikle hafif seyirlidir, bazı kişiler enfekte olduklarının dahi farkına varmayabilir. 

Zİka virüs varlığı kan testleri ile gösterilebilir. Zika virüs enfeksiyonlarını önlemede kullanılabilecek aşı veya tedavisi için kullanılan bir ajan mevcut değildir. Sivrisinekler yoluyla yayılan bu hastalıktan korunmanın en etkin yolu ısırılmaktan kaçınmaktır.Zİka virüsün görüldüğü ülkelere seyahat eden herkes enfeksiyon açısından risk altındadır. Özellikle hamileler virüsün görüldüğü bölgelere seyahat planlarını mümkünse ertelemeli, mutlaka gidilmesi gerekiyorsa sivrisinek ısırıklarına karşı önlem alınmalıdır. Ülkemiz Zika virüsü bulaştıran sivrisineklerin yaşadığı iklim bölgesi olmadığından şimdilik risk altında değiliz, ancak olası iklim değişiklikleri bizim içinde hastalığın görülme ihtimalini beraberinde getirebilir. Zika virüs dünyada farklı ülkelerde yaygın olarak görülmektedir ve yayılımı devam ettiğinden seyahat öncesi Dünya Sağlık Örgütü’nün konu ile ilgili güncel bilgileri takip edilmelidir.

BREZİLYA’DA SALGIN İLK KEZ 2015’TE GÖRÜLDÜ

Chan, toplantıda komitenin, uluslararası toplumun endişelerine karşı tavsiyelerde bulunmasını ve virüsten etkilenen ülkelerin alması gereken tedbirler hakkında bilgi vermesini beklediğini kaydetti.  

Brezilya’da salgın şeklinde ilk kez 2015 yılının mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes’in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor. Brezilya’da nöro-gelişimsel bozukluk olan “mikrosefali (küçük kafa)” vakası normalde yılda ortalama 200 bebekte görülürken, virüsün yayıldığı ekim ayından itibaren bu sayı 4 bine yaklaştı. Ülkenin kuzeydoğusundaki fakir Pernambuco bölgesinde yenidoğanların yüzde 1-2’sinde mikrosefaliye rastlanıyor.      
Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. DSÖ, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da Zika virüsünün görüldüğünü bildirmiş ve yayılmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulunmuştu.      

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ