Sağlık

Baba Olma Şansını Düşüren Sebepler

Erkeklerin babalık şansını etkileyen faktörlerin başında stres, sigara ve alkol kullanımı ve çevresel iş faktörleri geliyor. Sıcak ortamlarda çalışma, kimyasallarla çalışma veya radyasyona maruz kalma gibi durumlarda zaman içinde spermlerin gerek sayısının gerekse morfolojisinin bozulduğu biliniyor. Hatta spermin DNA yapısında da yaşla birlikte bozulmalar gelişiyor.

FAZLA KİLO, ERKEK ÜRETKENLİĞİNİ DE VURUYOR

“Sağlıklı bir yaşam sürmemiş erkek yaşla birlikte spermlerinde olumsuz etkiyi daha fazla görecektir.” diyen Erkek Üreme Sağlığı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Tansel Kaplancan, etkinin ileri yaşta sağlıklı çocuk sahibi ihtimalini düşürdüğünü söyledi. Dr. Kaplancan, “Örneğin yıllarda tüm toplumların önemli sorun haline gelen obezite de erkek üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurların başında yer almaktadır.” dedi.

Erkeğin kas oranının yağ oranından fazla olması gerektiğine vurgu yapan Kaplancan “Yağ oranı ve vücut yağ kitlesi artarsa erkekte bunun birtakım yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Östrojen tutulumuna bağlı olarak sperm parametreleri negatif yönde etkilenmekte ve vücutta östrojen ve testosteron oranının bozulmasına neden olmaktadır.” diye konuştu.

35 YAŞ SONRASI BİLE RİSK OLABİLİYOR

olmanın yaş sınırı olmasa da zamanla sperm kalitesinde çok ciddi azalmalar gözlemlendiğine vurgu yapan Dr. Kaplancan, “Genellikle 65 yaştan sonra daha fazla ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla olmanın yaşı olmasa bile zaman içinde bu faktörlerdeki değişiklik özellikle 35 yaşın sonrasında çocuk olmasına engel bir durum haline gelebilir.” ifadesini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı