Reklam
Reklam

Aspirin kansere iyi gelebilir

Aspirin kansere iyi gelebilir, Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre düzenli aspirin kull

Aspirin kansere iyi gelebilir
Reklam

Norveç’te yapılan araştırmaya göre; aspirin kanser hastalarının ölüm oranını yüzde 15-25 oranında azaltıyor. Aspirin yıllardır baş ağrısına ve kalp krizine iyi gelen mucizevi bir ilaç olarak kullanılmakta. Genellikle kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini azaltması için hastalara verilen aspirini doktorlar artık prostat ve kolon kanseri tedavisinde de iyileştirici olarak kullanılabileceğini belirtti.

Kanser hastalarına yarar sağlayabilir

Araştırmada yer alan doktorlardan Kjetil Taskén, yılda binlerce hastaya yardımcı olunabileceğini söyleyerek, aspirinin ucuz ve yan etkisi az olan bir ilaç olduğu için ilginç olduğunu, bu yüzden de yılda yaklaşık 4 bin kolon kanseri hastası için yararlı olabileceğini ekliyor. Ayrıca doktorlar kolon kanserinden kurtulan hastalarda kanserin nüksetme riskini önlemek için de kullanılabileceğini öne sürüyor.

Doktora danışmadan asla kullanılmamalı

Buna rağmen aspirinin kanser hastalarında kullanılıp kullanılmaması gerektiği tartışmalı bir konu çünkü beyin ve midede kanamalara sebep olabiliyor. Bu yüzden kanserli hastaların herhangi bir ilaç kullanmadan mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ