Genel

Tasarruf nedir ? Para harcarken nasıl tasarruf yapılır ?

31 Ekim 2012 Dünya Tasarruf Günü olarak kutlandı. Konuyla ilgili haberlere baktığımızda, tasarrufla yatırım ve birikimin karıştırıldığını görüyoruz. karmaşaya biraz olsun son vermek amacıyla yazımızı hazırladık.

Tasarruf ?

Tasarruf, basit tanımıyla kişinin harcama ve tüketimde kısıntıya gitmesidir.

Para harcama söz olduğunda, iki farklı şekilde tasarruf yapılabilir. Birincisi mevcut harcamaları yaparken daha ucuz alternatifleri ederek onlara yönelmektir.

İkinci bir tasaruf yöntemi ise ihtiyaçların rasyonel bir şekilde önceliklendirilmesi sonrasında, aciliyeti olmayanlardan vazgeçilmesi veya ertelenmesidir. Harcamalarınızı gelirinizin mümkün olduğu altına indirdiğinizde tasarruf yapmış olursunuz.

Tasarruf ettiklerinizle yapacağınız ise başka bir konudur. Tasarruf edilen tutarları birikime yönlendirebilir, yatırıma çevirebilir veya hatta bireysel emeklilik poliçesi bile yaptırabilirsiniz.

Tasarrufa başlamak için doğru dönemdeyiz

Mevsimsel olarak birçok tüketicinin harcamalarında ipin ucunu kaçırdığı bir dönemdeyiz. Özellikle yılbaşına kadar olan bu dönemde, harcamalarında kontrolü kaybedenlerin gereksiz finansal sıkıntılar yaşadıkları tecrübeyle sabittir.

Yılın son çeyreğinde hem bir üst vergi dilimine giren ücretlilerin eline geçen parada azalma yaşanırken; kış mevsiminde doğalgaz, elektrik gibi masraf kalemlerinde hem zamlar hem de tüketim arttığı için harcamalar da artıyor.

Harcamalar bu dönemde kontrol altına alınmazsa, gelirlerin üzerine çıkıyor. İnsanlar da kredili mevduat hesabı (KHM) kullanımı veya kredi kartı dönem borcunu taksitlendirme gibi pratik ama alternatiflerine kıyasla maliyetli tüketici finansmanı ürünlerine yönleniyor. Bu yüzden bu dönemde gereksiz faiz ödemek zorunda kalmamak için, en azından Ocak ayının sonuna kadar harcama yapmadan önce en az iki kere düşünerek her fırsatta tasarruf etmeye çalışmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Dünya Tasarruf Günü’nüz kutlu olsun. Üzerinden bir gün geçmiş olsa da farketmez; hemen bugün, harcamalarınız arasında nelerden kısıntıya gidebileceğinizi tespit ederek tasarruf etmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı