Reklam
Reklam

Silikon Mutfak Gereçleri Sağlıklı Mı?

SİLİKON MUTFAK GEREÇLERİ SAĞLIKLI MI – Son zamanlarda kek kalıplarında, karıştırma aletlerinde ve diğer mutfak gereçlerinde silikonu sık sık görüyoruz. Peki..

Silikon Mutfak Gereçleri Sağlıklı Mı?
Reklam

Silikon malzemesi zararsızdır. Camın da hammaddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması sonucu elde edilir ve hijyenik bir hammaddedir. Fırında erimemesi ve kullanım kolaylığıyla mutfaklarımızda diğer malzemelerden üretilmiş materyallerin önüne geçtiğini söylemek yanlış olmaz.


İçine plastik katılmadığı sürece silikon malzemelerin kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Tat ve koku geçirmeyen, kullanma talimatlarına uyulduğu sürece yıllar boyunca sorunsuzca kullanılabilen silikon materyaller kanserojen madde içermezler. İçerisinde pişirdiğiniz şeyin kaba yapışmaması için yağ kullanmanıza gerek olmaz, böylece kaloriden de tasarruf edebilirsiniz. Isıyı hızlı ve eşit bir şekilde yayar, kolayca temizlenir.

Silikon materyallerin belki de tek bir dezavantajı var, o da biraz maliyetli olması. Bu yüzden bunun bilincinde olarak silikon materyaller satın almanız sağlıklı olacaktır. Onaylanmış, bilinen markalardan alınan silikon materyaller saf silikondur, içerisine plastik katılmaz. Böylece gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kısa bir zamandır mutfaklarımızda bulunan silikon materyaller üzerinde fazla bir araştırma yok. Ancak sağlığımızı tehlikeye atmamak için masraftan kaçınmadan kendini ispatlamış markaları tercih etmemiz yararlı olacaktır. Silikon materyallerin Tarım Bakanlığı izniyle üretilmiş olup, Sağlık Bakanlığından ve diğer Avrupa kuruluşlarından onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ