Kültür & Sanat

Sanatçı Abdülbaki Kömür’ün 40. sanat yılı kutlandı

Ressam, karikatürist ve besteci Abdülbaki ’ün 40. sanat yılı binaenaleyh şahsi hürmet gecesi düzenlendi.

 

 

Esenler Belediyesi tarafından Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki yapılan aktiflik, sanatkarın kara kalem, karikatür ve yağlı boya çalışmalarından oluşan 69 yapıtın yan aldığı “İnsicam” isimli standın açılışıyla başladı.

Aktiflikte konuşan Kömür, sanat vesilesiyle bir arada olmanın kıymetli olduğunu belirterek, “Çok bir lütuf. İnsanın dostlarıyla sevenleriyle bir arada olması çok hoş. 40 artta kaldı, bir tarafta devrin geçmiş olmasının hüznü var fakat iz bırakmış olmak da çok hoş bir his, onun hazzı var.” dedi.

 

 

Kendisini daima güzele ve hoşa yönlendiren kişilerle karşılaştığını kaydeden Kömür, anasından şefkati ve merhameti, kardeşinden saygıyı, eşinden muhabbeti ve yol arkadaşlığını, evlatlarından itaati, torunlarından ise heyecanı öğrendiğini söyledi.

“ESERLERİNDE SİZE İNANDIĞINIZ KIYMETLERI HATIRLATACAK BİR İZ BULURSUNUZ”

Esenler Belediye Lideri Mehmet Tevfik Göksu ise lise talebesiyken Abdülbaki Kömür’ün karikatürleriyle tanıştığını anlatarak, “İlk kere kendisini Fetih Yurdu’nda görmüştüm. Müziğin helalliğinin ve haramlığının tartışıldığı ortamda onun bestelerini, müziklerini gördük. Mehmet Akif’in ‘Kur’an’dan alıp ilhamı, Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı’ dizesinin tecessüm etmiş halidir Abdülbaki Kömür. Zira sahiden işine baksanız o işte size tefekkür ettirecek ve size inandığınız bedelleri hatırlatacak bir iz bulursunuz.” diye konuştu.

Bant gösterimleriyle başladığı müzik hayatına şiir ve ezgi albümleriyle devam eden, tıpkı vakitte ezgi ve marş geleneğinin duayenlerinden olan Kömür için düzenlenen aktifliğe sanatseverler ağır ilgi gösterdi.

Bugüne 87 albüme kelam ve besteleriyle ek sağlayan Kömür, Ömer Karaoğlu, Hakan Aykut, Taner Yüncüoğlu, Mustafa Demirci, Küme Genç, Ahmet Turan Öztürk, Ömer Çelik, Hüseyin Goncagül, Aykut Kuşkaya ve Eşref Nur’un bulunduğu birçok sanatkarla birebir sahneyi paylaştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı