Gündem

Rusya: Koronavirüs aşısının klinik denemelerine Temmuz’da başlayacağız

Savunma Bakanlığı’na bağlı Merkez Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Boriseviç, maymunlar hamster’lar üzerinde yapılan öncesi deneylerin aşının güvenirliğini etkinliğini ortaya koyduğunu, klinik çalışmaların ise önümüzdeki Temmuz ayının sonlarına doğru tamamlanmasının planlandığını duyurdu.

ASKERLER ÜZERİNDE DENENECEK

Krasnya Zvezda gazetesine açıklamalarda bulunan Boriseviç, aşının insanlar üzerindeki denemeleri için gönüllüler arasından yaşları 25 ila 50 arasında değişen 50 askeri personelin seçildiğini söyledi. Rus yetkili, birinci grupta yer alan gönüllülerin aşı test deneyi ve muayene için 3 Haziran’da kuruluşuna girişlerinin yapılacağını belirtti.

RUSYA SAĞLIK BAKANI: AĞUSTOS-EYLÜLDE AŞIYA ERİŞİLEBİLİR

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ise koronavirüs (Covid-19) ilk örneklerinin önümüzdeki Ağustos-Eylül aylarında sağlık çalışanları için erişilebilir hale gelebileceğini açıkladı. Başkortistan Devlet Tıp Üniversitesi’nde gönüllü sağlık çalışanları ile bir araya gelen Rus Bakan, “Bugün geliştirilen birkaç aşı var. Bunlardan 5 tanesinin oldukça umut verici oldukları söylenebilir. Klinik testleri önümüzdeki 2-3 hafta içinde başlayacak, ilk aşı örneklerinin Ağustos-Eylül aylarında sağlık çalışanları için erişilebilir hale gelmesini umuyorum” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı