Reklam
Reklam

Omega-3 ölüm riskini azaltıyor

Aynı çalışma, yağlı balıktan alınan deniz ürünleri kökenli omega-3’lerin kardiyovasküler ölüm riskini düşürdüğünü ortaya…

Omega-3 ölüm riskini azaltıyor
Reklam

Aynı çalışma, yağlı balıktan alınan deniz ürünleri kökenli omega-3’lerin kardiyovasküler ölüm riskini düşürdüğünü ortaya çıkardı. Her iki omega-3 türü sinerji halinde etki gösterdiği için bu iki türü de içeren diyetlerde toplam mortaliteye karşı daha yüksek koruyucu etki gözlemleniyor.

BİTKİSEL VE DENİZ ÜRÜNLERİNDEKİ OMEGA-3 İNCELENDİ


Dünya çapında beslenme üzerine gerçekleştirilen en büyük klinik çalışmalardan biri olan ve çığır açan nitelikteki PREDIMED çalışmasında elde edilen yeni bulgular, bitkisel ve deniz ürünleri kökenli olmak üzere iki türden alınan Omega-3 yağ asitlerinin yaşlı İspanyol nüfusunda mortaliteye karşı birbirini tamamlayıcı etkiye sahip olduğunu gösterdi.

7 BİNDEN FAZLA KATILIMCI 6 YIL TAKİP EDİLDİ


Çalışmanın birinci yazarı Obezitenin Fizyopatolojisi ve Beslenme Biomedikal Araştırma Merkezinden (Biomedical Research Centre in Physiopathology of Obesity and Nutrition -CIBERobn) Dr. Aleix Sala, “7.000’den fazla PREDIMED katılımcısını ortalama 6 yıllık süreyle takip ettik. Günde bir avuç ceviz yiyerek kolaylıkla karşılanabilecek olan günlük enerjisinin yüzde 0.7’sini bitkisel kökenli Omega-3’lerden alması yönündeki tavsiyeye uyan kişilerin, daha az miktarda bitkisel kökenli Omega-3 tüketenlere kıyasla mortaliteye karşı korunup korunmadığını araştırdık” dedi.

OMEGA 3 ÖLÜM ORANINI AZALTIYOR


Enerjinin en az yüzde 0.7’sini bitkisel kökenli Omega-3’lerden karşılamak, sağlıklı olmak için genellikle tavsiye ediliyor.
Araştırma bulguları, deniz ürünleri kökenli Omega-3’ler halihazırda tüketiliyorsa bitkisel kökenli omega-3’lerin kardiyovasküler hastalığa karşı korumayı artırdığını göstermese de, toplam mortalite riskini yüzde 28 oranında azaltıyor.
Araştırmacılar, Akdeniz bölgesinde alışılageldiği üzere, katılımcıların beslenmesinde bitkisel kökenli Omega-3’lerin katkısının esas olarak ceviz tüketiminden sağlandığını belirtiyor. Çalışmanın sonuçları bugün Amerikan Kalp Derneği Dergisinde yayımlandı.

TÜRKİYE’DE OMEGA 3 İÇEREN DENİZ ÜRÜNÜ ÇOK AZ TÜKETİLİYOR


Bu bulgular, Türk nüfusu açısından önemli çünkü kişi başına düşen Omega 3 içeren deniz ürünleri tüketiminin 25 kilo olduğu komşu Avrupa ülkelerinin aksine, Türkiye’de bu tüketim çok düşük, kişi başına sadece 6 kilo Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi, kardiyovasküler hastalıkların ve diğer pek çok metabolik hastalıkların önlenmesi amacıyla omega-3 alımının artırılmasını tavsiye ediyor, bu da günde bir porsiyon ceviz (28gr) veya balık ile karşılanabiliyor.

SAĞLIK AÇISINDAN OLUMLU ÖZELLİKLERİ KANITLANDI

Dr. Aleix Sala, çalışmayla ilgili şöyle konuştu: “Bu çalışma, iki Omega-3 asidi türünden birini tavsiye etmenin ötesine geçerek, katkı sağlayan gıdalara odaklanmamız gerektiğini ortaya koydu. Bitkisel kökenli Omega-3’le ilişkili toplam mortalitedeki risk azaltımı, sadece bu yağ asitleriyle değil aynı zamanda sağlık açısından olumlu özellikleri kanıtlanmış diğer doymamış yağ asitleri, lifler, mineraller, E vitamini, polifenoller ve fitosteroller gibi cevizin diğer bileşenleriyle de ilişkilendirilmeli. Dengeli ve sağlıklı bir diyette, bitkisel ve deniz kökenli olmak üzere iki Omega-3 kaynağı yer almalı.”

Semizotu, sebzeler içinde en çok omega 3 içeren sebzelerden biridir.  

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ