Güzellik

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış soğuk ve rüzgarlı hava, klima ve kaloriferlerin etkisini çok cildimizde görüyoruz. Özellikle soğuk ve rüzgarlı havanın etkisiyle cilt kurumaya başlıyor, kan dolaşımı yavaşlıyor, ter ve yağ bezleri daha yavaş kullanıyor. Yağ kaybeden cilt; kurumanın etkisiyle hassaslaşır ve dış etkilere karşı korunmasız olur, ciltte kızarma, kaşıntı ve hatta akne ve sivilce problemleri meydana gelir. Tüm sonuçları engellemek için daha doğrusu cildi kış aylarında cildi korumak için bir cilt bakım yöntemi benimsenmelidir? Sizler için kış aylarında evde yapılabilecek basit cilt bakım önerilerini araştırdık…

Kışın cilt nasıl olmalıdır?

Cilt temizliği yaz-kış farketmeksizin her kadının rutin uygulamaları arasında yer alır. Ancak kış aylarında cildi temizlemek için kullanılan ürünün yapısı yaz aylarında kullanılan temizleme ürününden farklı olmalıdır. Kış aylarında kullanacağınız cilt temizleyiciniz kurumayı önlemek için nemlendirici içerikli olmalıdır. Bu sebeple cildinizi temizlemek için kremli veya yağlı sabun jeller tercih edilmelidir.

Nemlendirici kremler her duştan sonra kuruma ve pul pul dökülmeleri önlemek amacıyla kullanılmalıdır. Dilerseniz duşta ıslak tene uygulanan nemlendirici kremleri de tercih edebilirsiniz.

İmkanınız varsa ayda bir profesyonel cilt bakımı yaptırın yoksa evde cilt yenileyici ve nemlendirici maskeleri haftada bir uygulayın.

Peeling uygulaması cilt bakımında çok önemlidir. İçtiğiniz Türk kahvesinin telvesiyle haftada bir cildinize peeling yaparak ölü derileri uzaklaştırmış olursunuz ve pullanmaları yok edersiniz.

Sağlıklı bir cilt için kış aylarında sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha da özen gösterin. Omega 3 yağ asitleri ve tahıl gruplarının yanı sıra vitamin yönünden zengin sebze ve meyveler sıklıkla tüketilmelidir.

Kışın uzun ve sıcak banyolar çok cazip görünebilir ancak; 15 dakikadan fazla süren sıcak duşlar cildin nem dengesini bozduğu için duş sürenizi mümkün olduğu kısa tutun.
Gliserin içerikli nemlendirici krem veya losyonlar kış aylarında cilt bakımının vazgeçilmezi olmalıdır.

Cildinizi diri tutmak ve kolajenleri uyarmak için şok etkisi çok önemlidir. Bu sebeple cildinizi temizlerken önce ılık su daha sonra soğuk su kullanın.

www.kadinaozelhersey.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı