Aşk

Gelin Adaylarına Çeyiz Alışverişi Rehberi

 

Listesi Çıkarın!

Her Türk annesinin kızı için yaptığı bir çeyiz sandığı vardır. Anneniz siz olana kadar neler yapmış bir bakın. Eviniz için hayal ettiklerinizi, ihtiyacınız olan bir listede toplayın ve çeyiz listesi hazırlayın.

Çeyiz listesini çıkardıktan sonra nerelerden temin edebilecceğinizi, aşağı yukarı ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini de listenin yanına not alabilirsiniz. Bu size daha hızlı sürede ihtiyaçlarınızı tamamlayamayı sağlayacaktır.

Çeyiz Nereden Yapılır?

Çeyiz alışverişi nereden yapılır sorusu her gelinin aklını kurcalayan bir sorudur. Bu sorunun genellikle ilk yanıtı Eminönü oluyor. Bunun sebebi de zaten tüm ülkeye bu bölgeden gönderim yapılmasıdır. Yani oturduğunuz ilçedeki ya da ildeki ev ürünleri satan mağazalara bile genellikle Eminönü’nden dağılım yapılıyor.

Eminönü’nde alışveriş yaparken dikkatli olmakta yarar var. Çok fazla ürün çeşidi ve satış noktası bulabileceğiniz için kafanız karışabilir ve daha fazla ürün satın alabilirsiniz. Bu sebeple özellikle belli kategoriler için o bölgedeki hanları araştırıp belirlemekte yarar var.

Bunun dışında büyük çeyiz ürünleri satan mağazalarda size bu noktada yardımcı olabilir. Ancak bu tarz firmaların da kredi kartsız ve uzun taksitlerde satış yaptığı için biraz pahalı olduklarını söylemeliyiz.

Ayrıca artık her alışveriş merkezinde ev bölümleri bulunuyor. Çeyiz alışverişi yaparken ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz mağazalar için alışveriş merkezlerine gidebilir hem de tüm mağazalar aynı katta olduklarından çok yorulmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer düğününüze biraz varsa bu markaların indirim sezonunu takip ederek daha uygun fiyata da halledebilirsiniz.

Gereksiz Çeyiz Eşyası Almayın!

Çeyiz alırken gelinlerin çok yaptığı hata neredeyse hiç kullanmayacakları eşyaları almaktır. Burada kimi zaman ailelerin de etkisi olur. Yaldız sevmeyene yaldızlı ürünler aldırılır sırf misafirlere gözüksün diye. Ama o misafir sayısı o kadar azdır ki siz severek kullanmadığınız bir eşyayı dolaplarda yıllarca saklarsınız. Bu yüzden kendi zevklerinize uygun çeyiz ürünleri satın alın. Siz beğendiğiniz şık ürünler misafirlerinizin de hoşuna gidecektir.

Çeyiz Setlerinin İçeriğini İnceleyin!

En çok yapılan hatalardan birisi de çeyiz setlerini çok incelemeden almak. Fiyat olarak iyi kampanyalar oluyor ancak bazen içeriği haketmeyen fiyatları da etiketlerde görebiliyoruz. Bir de çeyiz setlerinde daha önce aldığınız ya da hediye gelen parçalar olabilir, sırf takım olsun diye çeyiz setlerine de gereksiz para vermekten kaçının.

Instagram Çeyiz Butikleri

zamanlarda Instagram’da çok fazla çeyiz butikleri görüyoruz. Üstelik gerçektende çok şık parçalar satılmaya ve üretilmeye başlandı. Çeyiz alışverişi yaparken siz de bu instagram çeyiz butiklerinden yararlanabilirsiniz.

Son olarak, çeyiz alışverişine çıkmadan önce aşağıdaki detaylı listeyi inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı