Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesine övgü

’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 295 bini aştı, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 395 bine yükseldi. Türkiye’de salgının ’de ilk görüldüğü Aralık 2019 tarihinden yana gerekli tedbirleri alarak süreci başarılı bir şekilde yönetti ve salgını kontrol altına almayı başardı. Türkiye’nin başarısı Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkatinden kaçmadı.

Türkiye’ye teşekkür etti
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge video konferans yöntemiyle ikili görüşme gerçekleştirdi. Kluge, Kovid-19 salgınına yönelik başarılı mücadelesi, uluslararası dayanışma ve liderliği için Türkiye’ye teşekkür etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesine övgü dolu sözler

Görüşmede Türkiye’deki vaka sayıları, iyileşme oranları, Türkiye’nin uyguladığı tedavi algoritması ele alındı ve normalleşme adımlarına yönelik istişarelerde bulunuldu. Türkiye’nin pandeminin her döneminde DSÖ ile yakın bir işbirliği içerisinde süreci yürüttüğünü ifade eden Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Bazı önlemler kontrollü bir şekilde hafifletilecek”
“Türkiye 3T konusunda, yani test, takip ve tedavide, çok başarılı bir süreç yönettiğini açıkça ortaya koymuştur. Sizin de yakından takip ettiğiniz üzere, Türkiye’deki rakamların seyri bunu açıkça göstermektedir. Özellikle tüm dünyada yaşlı mortalitesinde çok ciddi sorun yaşanırken ülkem etkin tedavi yöntemleri ve düşük mortalite oranları ile ön plana çıkmaktadır.”

Bu başarılı sürecin bugün Türkiye’yi bir normalleşme planı uygulama noktasına getirdiğini vurgulayan Koca, belirli önlemlerin aşamalı ve kontrollü şekilde hafifletmeyi planlandığını aktardı.

“Türkiye’nin kovid-19’la mücadelesi akademik yayınlara aktarılmalı”
DSÖ Avrupa Direktörü Kluge, Türkiye’nin Kovid-19’a yönelik başarılı mücadelesinin akademik yayınlara aktarılması gerektiğini ifade ederek “Türkiye’nin Avrupa için kadar güçlü ve önemli bir işbirliği ortağı olduğunu, bizim için kadar önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak isterim. Ekibinizde yer alan uzmanlarınızla birlikte, Türkiye’nin Kovid-19’la mücadelesindeki tecrübesinin konu edildiği bir çalışma hazırlamaktan memnuniyet duyacağım.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesine övgü dolu sözler

“Sağlık sistemindeki dönüşüm büyük bir başarı”
Türkiye’nin sağlık sistemindeki dönüşümün büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Kluge, bu başarının Kovid-19 de yansıdığını ifade etti. Kluge, Türkiye’nin yürüttüğü sürecin “ iyi uygulamalar” başlığıyla diğer ülkelerle de paylaşılması konusunda DSÖ’nün son derece istekli olduğunu kaydetti.

Hans Kluge sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki hafta önce düzenlenen Türk Konseyi Sağlık Bakanları Zirvesinde, tüm katılımcı ülkeler Türkiye tarafından gösterilen dayanışmanın kendileri için ne kadar önemli olduğunu ifade ettiler. Böylesi bir uluslararası dayanışma ve liderliği üstlendiğiniz için bizzat teşekkür etmek isterim. DSÖ için çok önemli olan bir hususu da vurgulamak isterim: Hem Suriyeli sığınmacılara hem de sınırın diğer tarafındaki Suriyelilere yönelik uygulanan sağlık hizmetleri için takdirlerimi lütfen kabul edin.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı